10 Mayıs 2017 Çarşamba

Berat Kandili Nedir? Neler yapmak gerekir?Müslüman aleminin önemli ve kıymetli günlerindendir kandiller. Bugün yani 10 mayıs 2017 çarşamda günü berat kandilidir. Berat kandili ramazanın müjdecisidir. İslam dininde mübarek kabul edilen gecelerden biridir. Her yıl Şaban ayının ondördüncü gününü onbeşinci gününe bağlayan gece Berat gecesidir.Öncelikle, bu yazımın içerisindeki bilgilerin çeşitli sitelerden alıntı olduğunu belirtmek isterim.

Berat; borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan berat etme, kurtulma, günahlardan arınma, temize çıkma, ilahi af ve rahmete nail olma... 
Berat kandili, Allah'ın ekstra rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ederek, kullarına bağışlanma, kapılarını ardına kadar araladığı; müminlerin dualarına icabet ettiği, günahlarını affettiği, yapılan ibadetleri normal zamanlardan kat kat fazla mükâfatlandırdığı bir zaman dilimidir.

Biz kulların da bu zaman dilimini en iyi şekilde ibadet ve dualarımızla değerlendirmemiz gerekir. Mesela ben kandil günleri dua ettiğim zaman, diğer zamanlara nazaran kendimi daha şanslı hissediyorum. Hemen kabul edilecekmiş hissine kapılıyorum. Fakat eğer o gün vaktimi boşuna geçirmiş isem de inanılmaz derecede vicdan azabı çekiyorum.

Berat gecesi de diğer gecelerimiz gibi her birimiz için birer tefekkür, tezekkür ve yenilenme gecesidir.

Berat; kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Yüce Yaradan'ın affına erebilmek için yaradılanı affetme günüdür.

Berat; bizlere her türlü şer, kötülük, zulüm, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmayı, onlardan teberra ederek uzak kalmayı öğretir.

Hz. Peygamber şöyle buyurur:

''Şaban ayının 15.gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim!.. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim'' (İbn Mace, Sünen, ''İkametü's-salat'',191.)

Berat Gecesi ibadeti
Gecenin manevi değeri dolayısıyla namaz, Kur'an tilaveti, zikir, tesbih ve istiğfarla geçirilmesi, bu gece vesilesiyle muhtaçlara yardım ve benzeri hayırlı amellere özel bir önem verilmesi müstehaptır.
İmam-ı Gazali Hazretleri el-İhya'da, Berat Gecesinde yüz rekat namaz kılınması hakkında bir rivayete yer verse de, hadis alimleri bu namazın sünnette yerinin olmadığını, böyle bir namazın Hicretten 400 sene sonra Kudüs'te kılınmış olduğu tesbitinde bulunurlar. Hatta İmam Nevevi böyle bir namazın sünnette bulunmadığı için bid'at bile olduğunu ifade eder.
Bunun yerine kaza namazının kılınması daha isabetli olacaktır. Bununla beraber kılındığı takdirde de sevabının olmadığı anlamına gelmez.
çünkü ibadet alışkanlıklarının iyice azaldığı zamanımızda insanların bu vesileyle namaza yönelmelerini hoşgörü ile karşılamak faydalı olacaktır.

Berat Gecesi Duası
Peygamber Efendimiz Aleyhissalatü Vesselam bu gece Rabbine şöyle dua etmiştir:
"Allahım, azabından affına, gazabından rızana sığınırım, Senden yine Sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamd etmekten acizim. Sen Kendini sena ettiğin gibi yücesin."11
Berat Duası
Bazı mana büyüklerinin de şöyle bir duası vardır:
"Allahım, şayet ismimi saidler defterine yazdıysan, orada sabit kıl. Şayet ismimi şakiler defterine yazdıysan oradan sil. çünkü Sen buyurdun ki, 'Allah dilediğini siler yok eder, dilediğini de sabit bırakır, Levh-i Mahfuz Onun katındadır."12
Bu idrak ve şuur içinde ihya edeceğimiz Berat Gecesinin hepimiz için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz edelim.
Mevlamız günah yüklerimizden berat etmiş olarak Ramazan-ı şerife girmeyi nasip eylesin. Herkesin mübarek Berat Kandili mübarek olsun. Dualarda buluşmak dileği ile.


3 yorum:

  1. Allah dualari ibadetleri kabul etsin inşallah

    YanıtlaSil
  2. Oldukça açıklayıcı olmuş:))

    YanıtlaSil
  3. Ramazan ayı şüphesiz ki bereket, sabır ve hoşgörü ayı.. bloğunuzda farklı içeriklere yer vermeniz ayrıca güzel bir şey. Keyifli okumalar dılıyorum herkese🤗

    YanıtlaSil